



Coocaa 43C3U Plus 43 inch Full HD Smart LED TV
$121.18 • View Prices • By Coocaa
Coocaa 43C3U Plus 43 inch Full HD Smart LED TV price in United States starts from $121.18.
- Share
$121.18
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 4 GB Storage
- 2 HDMI Ports, 1 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
Coocaa 43C3U Plus 43 inch Full HD Smart LED TV Specs
Group: $8,750 to $12,500
Display
- 43 inch DisplayLargest
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi
- 4 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Coocaa 43C3U Plus 43 inch Full HD Smart LED TV Price History
You can check the price history of Coocaa 43C3U Plus 43 inch Full HD Smart LED TV below. The current price is $11,599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Coocaa 43C3U Plus 43 inch Full HD Smart LED TV vs Compaq HUEQ X 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (CQV43AX1UD)
Coocaa 43C3U Plus 43 inch Full HD Smart LED TV vs Bazeegar BAZQL43F1 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Coocaa 43C3U Plus 43 inch Full HD Smart LED TV vs InnoQ Spectra 43S-SPCTADK 43 inch Full HD Smart LED TV
Coocaa 43C3U Plus 43 inch Full HD Smart LED TV vs Xiaomi A Series 2025 43 inch Full HD Smart LED TV (L43MB-AFIN)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)Coocaa 43C3U Plus 43 inch Full HD Smart LED TV Full Specs
General
| Model | 43C3U Plus |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Unit TV, Remote, Power Cord, Warranty Card, Quick Start Guide, 2 Base Stands, Batteries, 4 Screws |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Storage | 4 GB |
| Supported Apps | Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













