




Croma CREL055UGC024604 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$375.99 • View Prices • By Croma
Croma CREL055UGC024604 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $375.99.
- Share
$375.99
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- Quad Core Processor, 2 GB RAM, 16 GB Storage
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Audio
Croma CREL055UGC024604 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $30,000 to $40,000
Display
- 55 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
- Far field Voice Control, Voice Control
Design
- 120 W Input Power
Croma CREL055UGC024604 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Price History
You can check the price history of Croma CREL055UGC024604 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV below. The current price is $35,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Croma CREL055UGC024604 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Xiaomi Mi TV 4X 55-inch Ultra HD 4K Smart LED TV
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)Croma CREL055UGC024604 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | CREL055UGC024604 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 x Television, 2 x TV Stand, 4 x Screws, 1 x Wall Mount Kit, 1 x Remote, 2 x Batteries, 1 x Power Cord, 1 x Mini AV Lead, 1 x User Manual, 1 x Warranty Card |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Contrast Ratio | 16:9 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
Physical Design
| Weight (with Stand) | 11 kg |
| Dimensions With Stand | 1113 (W) x 694 (H) x 210 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MPEG | MP4 | M2TS | H.265 | FLV |
| Picture Modes | User, Standard, Vivid, Sport, Movie, Game, Energy Saving |
Audio
| Audio Formats Supported | AAC, MP3 |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Sound Modes | Standard, Sport, Movie, Music |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100 - 240 V |
| Power Consumption | 120 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
| Other Remote Features | Far field Voice Control, Voice Control |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














