



Haier H65S90EUX 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$809.37 • Out Of Stock • By Haier
Haier H65S90EUX 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $809.37.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$809.37
Search
Features
- 65 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- 3 GB RAM, 32 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Haier H65S90EUX 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $67,500 to $82,500
Display
- 65 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- G52 MC1 @550MHz
- 3 GB RAM, 32 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 245.28 W Input Power
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300)
Samsung QN90A 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN98QN90AAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)Haier H65S90EUX 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | H65S90EUX |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Unit TV, User Manual, Warranty Card, Remote Control, Table Top Stand, 2 Battery |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 400 nits |
| Contrast Ratio | 7000:1 (Static) |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | Dolby Vision |
Video
| Video Formats Supported | MP3, MP4 |
Audio
| Audio Formats Supported | Mp3, Warp |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Sound Modes | User, Standard, Night, Sports, Movie, Music, News, Auto |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50, 60 Hz |
| Power Consumption | 245.28 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz / 5GHz |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes |
| Graphics Processor (GPU) | G52 MC1 @550MHz |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Eros now, SonyLIV, YuppTV, Zee5, Voot, Spuul, Alt Balaji, Hangama, Jio Cinema, Sun Nxt, AHA TV, MX Player, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













