


Hisense E6S Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43E6S)
$271.6 • View Prices • By Hisense
Hisense E6S Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43E6S) price in United States starts from $271.6.
- Share
$271.6
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 30 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
Hisense E6S Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43E6S) Specs
Group: $22,500 to $27,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Atmos
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Hisense E6S Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43E6S) Price History
You can check the price history of Hisense E6S Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43E6S) below. The current price is $25,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Hisense E6S Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43E6S) vs Hisense U7Q 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55U7Q)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Hisense E6S Series 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43E6S) Full Specs
General
| Model | E6S |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, 1 Remote, 2 Table Stand, 2 AAA Battery, 1 Warranty Card, 1 Manual |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 350 nits Brightness |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, Dolby Vision |
| Anti Reflection | Yes |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | AI PQ |
| Picture Modes | Standard, Dynamic, Cinema, Low Blue, Filmmaker, ECO, Game, User |
| Upscaling | Yes |
| Motion Enhancement | AI Smooth Motion |
Audio
| Total Speaker Output | 30 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Sound Modes | Standard, Music, Cinema, News, Personal |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.0 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4G+5G |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Supported Apps | Netflix, Youtube, Prime Video, JioHotstar, SonyLiv, Zee5, SunNXT, Xstream Play, Apple TV, CrunchyRoll, TravelXP, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












