

Hisense E7K 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43E7K)
$221.51 • View Prices • By Hisense
Hisense E7K 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43E7K) price in United States starts from $221.51.
- Share
$221.51
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 24 W Output
- Quad Core Processor, 1 GB RAM, 8 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Hisense E7K 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43E7K) Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 24 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
- 1 GB RAM, 8 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 7.4 kgHeavy
- 100 W Input Power
- 223 mmThick
Hisense E7K 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43E7K) Price History
You can check the price history of Hisense E7K 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43E7K) below. The current price is $21,199. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Hisense E7K 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43E7K) vs Hisense Q6N 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q6N)
Hisense E7K 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43E7K) vs Toshiba C450M 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43C450ME)
Hisense E7K 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43E7K) vs Realme TechLife 43UHDGQRVSAQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Hisense E7K 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43E7K) vs Samsung DUE76 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA43DUE76AKLXL)
Hisense E7K 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43E7K) vs Hisense U6K 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43U6K)
Hisense E7K 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43E7K) vs TCL C69B 43 inch Ultra HD Smart QLED TV (43C69B)Hisense E7K 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43E7K) Full Specs
General
| Model | 43E7K |
| Type | QLED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, 1 Remote, 1 Manual, 2 Table Stands, 1 Wall Mount, 1 Warranty Card, 2 Batteries |
| Launch Year | 2023 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 360 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Panel Bit Depth | 8 bits |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 7.4 kg |
| Weight (with Stand) | 7.8 kg |
| Dimensions | 963 (W) x 611 (H) x 223 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | mp4, mov, mkv, ts, avi, wmv, flv, webm |
| Image Formats Supported | GIF, JPEG |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Audio Formats Supported | Mp3_audio, Wma |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 24 W |
| Output Per Speaker | 12 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Other Audio Features | Dolby Atmos, Dolby Audio, Stereo Speaker |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 100 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | VIDAA |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | Dual Band Wi-Fi 2.4 GHz / 5GHz |
| Wifi Version | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Zee5, Sony LIV, PLEX, YuppTV, Hungama, Browser, Netflix, YouTube, Prime Video, Disney+Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











