
Hisense E8S Pro 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV
$3,876.18 • Coming Soon • By Hisense
Hisense E8S Pro 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV price in United States starts from $3,876.18.
- Share
This is an Upcoming TV.
Hisense E8S Pro 100 inch Ultra HD 4K S… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Hisense E8S Pro 100 inch Ultra HD 4K S… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 100 in, Mini LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 270 W Output
- MediaTek MT9655 Processor, 4 GB RAM, 128 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
UPCOMING
Hisense E8S Pro 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV Specs
Group: $337,500 to $412,500
Display
- 100 inch DisplayLarge
- Mini LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 170 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 270 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- MediaTek MT9655 Processor
- 4 GB RAM, 128 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung M80H 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65M80H) vs TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)Hisense E8S Pro 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV Full Specs
General
| Model | E8S Pro |
| Type | Mini LED |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 100 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | RGB-Mini LED |
| Brightness | 6200 nits Peak brightness |
| Refresh Rate | 170 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| Anti Reflection | Yes |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Upscaling | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Speaker Configuration | 4.2.2 |
| Total Speaker Output | 270 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos, DTS:X, IMAX Enhanced |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| Processor | MediaTek MT9655 |
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











