





TCL C755 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98C755)
$3,134.14 • View Prices • By TCL
TCL C755 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98C755) price in United States starts from $3,134.14.
- Share
$3,134.14
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 98 in, Mini LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 4 Speakers, 40 W Output
- 64-bit Processor Processor, 3 GB RAM, 32 GB Storage
- Dolby Vision, High Frame Rate (HFR)
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
TCL C755 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98C755) Specs
Group: $275,000 to $325,000
Display
- 98 inch DisplayAverage
- Mini LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- DLG 240Hz, VRR 144Hz Refresh Rate
- Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Atmos
- 4 Speakers
- 40 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 64-bit Processor Processor
- 3 GB RAM, 32 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
- Quick Access Button for Netflix, Prime Video, YouTube, etc.
Design
- 57 kgHeavy
- 69 mmThick
TCL C755 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98C755) Price History
You can check the price history of TCL C755 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98C755) below. The current price is $299,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL C755 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98C755) vs LG evo AI QNED86 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100QNED86A6)
TCL C755 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98C755) vs Toshiba Z570RP 100 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (100Z570RP)
TCL C755 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98C755) vs Hisense U7Q 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U7Q)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)TCL C755 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (98C755) Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | 98C755 |
| Type | Mini LED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 1 Audio Cable, 1 Stand, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote, 2 Batteries |
| Launch Year | 2023 |
Display
| Size (Diagonal) | 98 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 600 nits (Typ), 1300 nits (Peak) |
| Contrast Ratio | 6000:1 |
| Refresh Rate | DLG 240Hz, VRR 144Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR Format Types | HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| High Frame Rate (HFR) | Yes, DLG 240Hz, VRR 144Hz |
| Dimming Technology | Full Array Local Dimming |
| Other Display Features | IMAX Enhanced, 96% DCI-P3, 500+ Local Dimming Zones |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 57 kg |
| Weight (with Stand) | 59 kg |
| Dimensions | 2179 (W) x 1204 (H) x 69 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 2170 (W) x 1289 (H) x 420 (D) mm |
Video
| Picture Processor | AiPQ Processor 3.0 |
| Upscaling | Yes, 4K Upscaling |
| Wide Color Gamut | Yes, 94% DCI-P3 |
| Contrast Enhancement | AI Contrast |
| Clarity Enhancement | AI Clarity |
| Color Enhancement | AI Color |
Audio
| Speaker Configuration | 2.1 Channel Onkyo |
| Number Of Speakers | 4 |
| Total Speaker Output | 40 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Number Of Subwoofers | 1 |
| Total Subwoofer Output | 20 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos, DTS-HD, DTS Virtual:X |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | HDMI 1.4, HDMI 2.0, HDMI 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDCP | Yes, HDCP1.4, HDCP2.2 |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC/ARC (HDMI 4) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Miracast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
| Other Remote Features | Quick Access Button for Netflix, Prime Video, YouTube, etc. |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 (802.1b/g/n/ac/ax) |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Processor | 64-bit Processor |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Zee5, Oxygen Play, Eros Now, JioCinema, SonyLiv, Youtube, Hungama, Hotstar, etc. |
| Other Smart Features | Game Master 2.0, Video Chat |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















