



Hisense Q6Q 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q6Q)
$349.79 • Out Of Stock • By Hisense
Hisense Q6Q 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q6Q) price in United States starts from $349.79.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$349.79
Search
Features
- 50 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- Hi-View Engine Processor, 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Hisense Q6Q 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q6Q) Specs
Group: $30,000 to $40,000
Display
- 50 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Hi-View Engine Processor
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
LG B4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)Hisense Q6Q 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q6Q) Full Specs
General
| Model | 50Q6Q |
| Type | QLED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | Television - 1N, Remote - 1N, Table Stand - 2N, Warranty Card - 1N, Manual (QSG) - 1N, Batteries - 2N, Nut - 2N |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | DLED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Upscaling | Yes, AI 4K Upscaler |
| Motion Enhancement | AI Smooth Motion |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos, DTS Virtual X |
| Sound Modes | Standard, Theatre, Sports, Music, Speech, Late Night |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 (Side) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes, 48-60 Hz |
| Game Optimizer | Yes, Game Mode PLUS |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | VIDAA U9 |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4G/5G |
| Wifi Version | WiFi 5 |
| Voice Assistant | Yes, Built-In |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Processor | Hi-View Engine |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Jio Hotstar, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













