



Hisense Q6Q 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65Q6Q)
$563.11 • View Prices • By Hisense
Hisense Q6Q 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65Q6Q) price in United States starts from $563.11.
- Share
$563.11
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 65 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- Hi-View Engine Processor, 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Hisense Q6Q 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65Q6Q) Specs
Group: $47,500 to $62,500
Display
- 65 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Hi-View Engine Processor
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 15 kgHeavy
- 170 W Input Power
- 76 mmThick
Hisense Q6Q 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65Q6Q) Price History
You can check the price history of Hisense Q6Q 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65Q6Q) below. The current price is $53,890. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Hisense Q6Q 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65Q6Q) vs Hisense Q6Q 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55Q6Q)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)
Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)
Samsung QN90A 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN98QN90AAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Hisense Q6Q 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65Q6Q) Full Specs
General
| Model | 65Q6Q |
| Type | QLED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | Television - 1N, Remote - 1N, Table Stand - 2N, Warranty Card - 1N, Manual (QSG) - 1N, Batteries - 2N, Nut - 2N |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | DLED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 15 kg |
| Weight (with Stand) | 15.2 kg |
| Dimensions | 1453 (W) x 840 (H) x 76 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1453 (W) x 875 (H) x 299 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Upscaling | Yes, AI 4K Upscaler |
| Motion Enhancement | AI Smooth Motion |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos, DTS Virtual X |
| Sound Modes | Standard, Theatre, Sports, Music, Speech, Late Night |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 (Side) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes, 48-60 Hz |
| Game Optimizer | Yes, Game Mode PLUS |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 170 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | VIDAA U9 |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4G/5G |
| Wifi Version | WiFi 5 |
| Voice Assistant | Yes, Built-In |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Processor | Hi-View Engine |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Jio Hotstar, Prime Video, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













