
Hisense ULED X 110 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV
$16,575.4 • Coming Soon • By Hisense
Hisense ULED X 110 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV price in United States starts from $16,575.4.
- Share
This is an Upcoming TV.
Hisense ULED X 110 inch Ultra HD 4K Sm… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Hisense ULED X 110 inch Ultra HD 4K Sm… is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- 110 in, Mini LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 102 W Output
- HDR, Dolby Vision, High Frame Rate (HFR)
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
UPCOMING
Hisense ULED X 110 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV Specs
Group: $1,375,000 to $1,625,000
Display
- 110 inch DisplayLargest
- Mini LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Atmos
- 102 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
LG B4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung S85F 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S85FAFXZA) vs Samsung S90F 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN77S90FAFXZA)Hisense ULED X 110 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV Full Specs
General
| Model | 110UX |
| Type | Mini LED |
Display
| Size (Diagonal) | 110 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| High Frame Rate (HFR) | Yes, 144Hz |
| Anti Reflection | Yes |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Upscaling | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Speaker Configuration | 4.2.2 Channel |
| Total Speaker Output | 102 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos, DTS:X |
| Adaptive Sound | Yes |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| Screen Mirroring | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes, 144Hz |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium Pro |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | VIDAA |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Social Media Integration | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











