



Infinix 55GU1Q 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$297.73 • View Prices • By Infinix
Infinix 55GU1Q 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $297.73.
- Share
$297.73
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 40 W Output
- QUAD Core Processor Processor, 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Infinix 55GU1Q 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 55 inch DisplayLarge
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 40 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- QUAD Core Processor Processor
- Mali-G52MC1
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 227.76 W Input Power
- 97 mmThick
Infinix 55GU1Q 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Infinix 55GU1Q 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $28,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Infinix 55GU1Q 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs VW Pro Series VW55GQ2 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Infinix 55GU1Q 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Aiwa AS55QUHDX3 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Infinix 55GU1Q 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Realme TechLife 55UHDGQRVSAQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Infinix 55GU1Q 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs iFFALCON U65 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55U65)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)Infinix 55GU1Q 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | 55GU1Q |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote Control, Wall Mount, Table Top Stand, User Manual, Warranty Card, 2 Battery |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 350 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, Dolby Vision |
Physical Design
| Dimensions | 1225 (W) x 720 (H) x 97 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1225 (W) x 785 (H) x 245 (D) mm |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, M4A, WAV, RM, AC3, FLAC |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 40 W |
| Output Per Speaker | 20 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50, 60 Hz |
| Power Consumption | 227.76 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.2 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | QUAD Core Processor |
| Processor Cores | 4 |
| Graphics Processor (GPU) | Mali-G52MC1 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Prime Video, Zee5, SonyLiv, MX Player, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















