



Infinix Y1 Plus 32 inch HD Ready Smart LED TV (32Y1 Plus)
$94.04 • Out Of Stock • By Infinix
Infinix Y1 Plus 32 inch HD Ready Smart LED TV (32Y1 Plus) price in United States starts from $94.04.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$94.04
Search
Features
- 32 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 16 W Output
- Quad Core Processor, 500 MB RAM, 4 GB Storage
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Audio
OUT OF STOCK
Infinix Y1 Plus 32 inch HD Ready Smart LED TV (32Y1 Plus) Specs
Group: $8,000 to $10,000
Display
- 32 inch DisplayLargest
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 16 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Quad Core Processor
- 500 MB RAM, 4 GB Storage
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S85F 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S85FAFXZA) vs Samsung S90F 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN77S90FAFXZA)
Samsung Q60D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q60D) vs Panasonic W95A Series 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85W95AP)
LG B4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs LG QNED90T 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QNED90TUA)Infinix Y1 Plus 32 inch HD Ready Smart LED TV (32Y1 Plus) Full Specs
General
| Model | 32Y1 Plus |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1N LED TV, 1N Remote Control, 2N Base Stand, 2N Batteries, 1N User Manual With Warranty Card, 1N Wall Mount, 4N Screws |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Brightness | 250 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
Physical Design
| Dimensions With Stand | 730 (W) x 480 (H) x 185 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 16 W |
| Output Per Speaker | 8 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Linux |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 500 MB |
| Storage | 4 GB |
| Supported Apps | YouTube, Prime Video, Disney+Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













