



Kodak Matrix 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$258.98 • Out Of Stock • By Kodak
Kodak Matrix 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $258.98.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$258.98
Search
Features
- 50 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 40 W Output
- MediaTek MT9062 Processor, 2 GB RAM, 16 GB Storage
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 3D TV: No
OUT OF STOCK
Kodak Matrix 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $22,500 to $27,500
Display
- 50 inch DisplayLarge
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Audio
- 2 Speakers
- 40 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- MediaTek MT9062 Processor
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 150 W Input Power
- 270 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Samsung S85F 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S85FAFXZA) vs Samsung S90F 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN77S90FAFXZA)
Samsung The Frame LS03D 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN50LS03D) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TVKodak Matrix 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | Matrix |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV | Wall Mount | Remote Control | Remote Control Battery | Warranty Card | User Manual |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Touchscreen | No |
| HDR Format Types | HLG |
| Other Display Features | Quantum Dot Nanocrystals | Hybrid Log Gamma (HLG) | 96 Percent Screen to Body Ratio |
Physical Design
| Dimensions | 1130 (W) x 720 (H) x 270 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 40 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Other Audio Features | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100 - 240V AC |
| Power Consumption | 150 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | Dual Band WiFi |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | MediaTek MT9062 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Youtube, Disney Plus Hotstar, Prime Video, etc. |
| Other Smart Features | Remote Smart Features, Child Lock |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













