



LG A3 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65A3PSA)
$2,089.33 • View Prices • By LG
LG A3 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65A3PSA) price in United States starts from $2,089.33.
- Share
$2,089.33
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 65 in, OLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
- Supports Apps & Games
LG A3 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65A3PSA) Specs
Group: $175,000 to $225,000
Display
- 65 inch DisplayAverage
- OLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 17.3 kgHeavy
- 235 mmThick
LG A3 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65A3PSA) Price History
You can check the price history of LG A3 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65A3PSA) below. The current price is $199,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50)
Samsung The Frame LS03D 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN50LS03D) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TVLG A3 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65A3PSA) Full Specs
General
| Model | OLED65A3PSA |
| Type | OLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Manual, Warranty Card : 1U, Card : 4U, Remote : 1U, Battery : 2U |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | α7 AI Processor 4K Gen6, AI Picture Pro, Pixel Dimming, Perfect Black, 100% Color Fidelity & Color Volume |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 17.3 kg |
| Weight (with Stand) | 17.1 kg |
| Dimensions | 1449 (W) x 896 (H) x 235 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | AVI, Blu-ray, DVD, WAV, WMA, MPEG |
| Image Formats Supported | JPEG |
Audio
| Audio Formats Supported | AC3, EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, DTS, DTS-HD, DTS Express, WMA, apt-X |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 1 (Side), 1 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Power Saving Mode | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Hotstar, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













