

LG C1 OLED48C1XTZ 48-inch Ultra HD 4K Smart OLED TV
$992.58 • View Prices • By LG
LG C1 OLED48C1XTZ 48-inch Ultra HD 4K Smart OLED TV price in United States starts from $992.58.
- Share
$992.58
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 48 in, OLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 40 W Output
- 3 GB RAM
- Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 3 USB Ports
LG C1 OLED48C1XTZ 48-inch Ultra HD 4K Smart OLED TV Specs
Group: $85,000 to $112,500
Display
- 48 inch DisplaySmall
- OLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 40 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 3 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 3 GB RAM
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 130 W Input Power
LG C1 OLED48C1XTZ 48-inch Ultra HD 4K Smart OLED TV Price History
You can check the price history of LG C1 OLED48C1XTZ 48-inch Ultra HD 4K Smart OLED TV below. The current price is $94,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs Roku Select Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55R4C5)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung Q60D 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q60D) vs Panasonic W95A Series 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85W95AP)LG C1 OLED48C1XTZ 48-inch Ultra HD 4K Smart OLED TV Full Specs
General
| Model | OLED48C1XTZ |
| Type | OLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV, Remote Control, Remote Control Battery |
Display
| Size (Diagonal) | 48 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touchscreen | No |
| HDR Format Types | Dolby Vision |
| Other Display Features | α9 Gen 4 AI Processor 4K, Dolby Vision IQ, Eye Comfort Display |
Video
| Video Formats Supported | MP4, WMV, AVI, FLV |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, WAV, AAC |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 40 W |
| Output Per Speaker | 20 W |
Connectivity
| USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | 4 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption | 130 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | No |
| Touch Controls On Remote | No |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 3 GB |
| Other Smart Features | AI ThinQ, Built-in Google Assistant and Alexa, Gaming, G-Sync Compatible, FreeSync, VRR, ALLM |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











