


LG OLED evo AI G5 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED55G5WUA)
$1,599.99 • View Prices • By LG
LG OLED evo AI G5 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED55G5WUA) is a 55 inches 4K OLED Smart TV. It has a 120 Hz refresh rate and Dolby Vision support. It features 4.2 Channel speakers with Dolby Atmos. Notable features include AirPlay, Variable Refresh Rate, ALLM, Screen Mirroring and Bluetooth.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG OLED evo AI G5 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED55G5WUA) price in United States is $1,599.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 55 in, OLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 3 USB Ports
- Dolby Atmos
- Supports Apps & Games
LG OLED evo AI G5 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED55G5W… Specs
Group: $1,250 to $1,750
Display
- 55 inch DisplaySmall
- OLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 3 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 16.78 kgHeavy
- 27.94 mmThick
LG OLED evo AI G5 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED55G5W… Prices
9% (price dropped by $143 in one month)
LG OLED evo AI G5 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED55G5W… Price History
You can check the price history of LG OLED evo AI G5 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED55G5WUA) below. The current price is $1,599.99. Over the past month, there has been a decrease of $143 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs Samsung Vision AI M70H 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55M70H)
Samsung The Frame LS03C 32 inch Full HD Smart QLED TV (QN32LS03CB) vs TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)LG OLED evo AI G5 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED55G5W… Full Specs
General
| Model | OLED55G5WUA |
| Type | OLED |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Tone Mapping | OLED Dynamic Tone Mapping Pro |
| Dimming Technology | Pixel Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 16.78 kg |
| Weight (with Stand) | 22.09 kg |
| Dimensions | 1221.74 (W) x 703.58 (H) x 27.94 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1221.74 (W) x 736.6 (H) x 264.16 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | α11 AI Processor 4K Gen2 |
| Upscaling | Yes, α11 AI Super Upscaling 4K |
| Quick Media Switching (QMS) | Yes |
| Motion Enhancement | OLED Motion |
Audio
| Audio Formats Supported | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Speaker Configuration | 4.2 Channel |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| WiSA Ready | Yes |
| Other Audio Features | α11 AI Sound Pro (Virtual 11.1.2 Up-mix) |
Connectivity
| USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, SimpLink |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 2) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes, Up to 165Hz |
| Adaptive Sync | Yes, Nvidia G-Sync |
| Quick Frame Transport (QFT) | Yes |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 120V, 50/60Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 25 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Apple TV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















