


LG OLED55B8PTA 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV
$836.99 • Out Of Stock • By LG
LG OLED55B8PTA 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV price in United States starts from $836.99.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$836.99
Search
Features
- 55 in, OLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 3 USB Ports
- Ultra Slim, 178 ° Viewing Angle
OUT OF STOCK
LG OLED55B8PTA 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV Specs
Group: $72,500 to $87,500
Display
- 55 inch DisplaySmall
- OLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 3 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- MHL Enabled, Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
- Magic Remote
Design
- 16.3 kgHeavy
- 46.9 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

LG OLED55B8PTA 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV vs Lumio Vision 9 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-MiniLED TV (EPIC2-ADSI)
LG OLED55B8PTA 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV vs Foxsky FS55GATV 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
LG OLED55B8PTA 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV vs LG Evo B4 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED55B46LA)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
TCL Class S4 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43S450R) vs TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)LG OLED55B8PTA 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV Full Specs
General
| Model | OLED55B8PTA |
| Type | OLED |
| Warranty | 3 Year |
| In The Box | Television, Batteries, Magic Remote Control, Power Cord, User Manual & Warranty card |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | Dolby Vision |
| Other Display Features | HDR (High Dynamic Range), HDR 4K with Dolby Vision, HDR Pro, Infinite Contrast, Pixelight HDR, Ultra Luminance |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 16.3 kg |
| Weight (with Stand) | 17.8 kg |
| Dimensions | 1228 (W) x 707 (H) x 46.9 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | DivX HD |
| Image Formats Supported | JPEG, JPS, MPO |
| Digital TV Reception Formats | DVB |
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Upscaling | Yes |
Audio
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HEAAC, MP2, MP3, PCM, WMA |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3, Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 1 (Side), 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 (Side), 1 (Rear) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 (Rear) |
| NFC Enabled | No |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| MHL Enabled | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100 - 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Power Saving Mode | Yes |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
| Other Remote Features | Magic Remote |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | Dual Band |
| Bluetooth | Yes |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Netflix & Amazon, etc. |
| Other Smart Features | Display Mirroring, DLNA, DLNA DMP, Double USB Sharing, Free Share (DLNA), MHL, MyRemote Apps, Network File Sharing, One-touch Connect, Photo share, Remote Sharing, Screen Casting, Smartphone connect, SmartShare, SmartView, Swipe & Share, USB HID Support, WiFi Direct, ThinQ AI, Launcher, LG Store, Dual play |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












