



Lumio Vision 9 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-MiniLED TV (EPIC2-ADSI)
$773.09 • View Prices • By Lumio
Lumio Vision 9 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-MiniLED TV (EPIC2-ADSI) price in United States starts from $773.09.
- Share
$773.09
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 65 in, Mini LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 4 Speakers
- Mediatek Pentonic 700 Processor, 3 GB RAM, 64 GB Storage
- HDR, Dolby Vision, High Frame Rate (HFR)
- 3 HDMI Ports, 3 USB Ports
Lumio Vision 9 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-MiniLED TV (E… Specs
Group: $67,500 to $82,500
Display
- 65 inch DisplayAverage
- Mini LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 144 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Audio, Dolby Atmos
- 4 Speakers
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 3 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- Mediatek Pentonic 700 Processor
- 3 GB RAM, 64 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 18.1 kgHeavy
- 260 W Input Power
- 78 mmThick
Lumio Vision 9 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-MiniLED TV (E… Price History
You can check the price history of Lumio Vision 9 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-MiniLED TV (EPIC2-ADSI) below. The current price is $72,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Lumio Vision 9 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-MiniLED TV (EPIC2-ADSI) vs TCL Q6C 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65Q6C)
Lumio Vision 9 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-MiniLED TV (EPIC2-ADSI) vs Sony Bravia 3 S30 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-65S30)
Lumio Vision 9 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-MiniLED TV (EPIC2-ADSI) vs Xiaomi MagiQ S 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (L65MC-IN)
Lumio Vision 9 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-MiniLED TV (EPIC2-ADSI) vs TCL C6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65C6K)
Lumio Vision 9 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-MiniLED TV (EPIC2-ADSI) vs Philips 65MLED610/94 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV
Lumio Vision 9 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-MiniLED TV (EPIC2-ADSI) vs Hisense E7Q PRO Series 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (65E7Q PRO)Lumio Vision 9 2026 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-MiniLED TV (E… Full Specs
General
| Model | EPIC2-ADSI |
| Type | Mini LED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1N LED TV, 1N Quick Start Guide, 1N Warranty Card, 1N Remote, 2N AAA Battery, 1N Table Stand Set, 4N Screws |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Mini-LED |
| Brightness | 450 Nits (Typical), 800 Nits (Peak) |
| Contrast Ratio | Native 7000:1, Dynamic 1,00,000:1 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| High Frame Rate (HFR) | Yes, 4K 144Hz |
| Anti Reflection | Yes |
| Other Display Features | Rec 2020 Colour Coverage (u,v) - 70%, DCI-P3 Colour Coverage - 95%, Colour Delta E - 2.99, Latency - 9.7ms (4K 60Hz signal in game mode) |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 18.1 kg |
| Dimensions | 1440 (W) x 830 (H) x 78 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1440 (W) x 885 (H) x 331 (D) mm |
Video
| Digital TV Reception Formats | DVB-T-C, DVB-S/S2 |
| Picture Processor | DOPE Display 2 |
| Upscaling | Yes, 4K AI Upscaling |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Quick Media Switching (QMS) | Yes |
Audio
| Speaker Configuration | 2.2 Channel |
| Number Of Speakers | 4 |
| Number Of Subwoofers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Audio, Dolby Atmos |
| Other Audio Features | DGS Audio 2.2, 50W Sound Output (2 Subwoofer, 2 Full-Range, 2 Tweeter) |
Connectivity
| USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 2) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes, (48-144Hz in 4K) on HDMI 2 and HDMI 3 |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
| Other Gaming Features | Motion and Judder Compensation (MJC) |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100-240V~ 50/60Hz |
| Power Consumption | 260 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz/5GHz |
| Wifi Version | 802.11a/b/g/n/ac |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Processor | Mediatek Pentonic 700 |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 64 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, JioHotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













