



LG QNED75 65 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (65QNED75SRA)
$1,110.98 • View Prices • By LG
LG QNED75 65 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (65QNED75SRA) price in United States starts from $1,110.98.
- Share
$1,110.98
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 65 in, QNED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
LG QNED75 65 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (65QNED75SRA) Specs
Group: $90,000 to $112,500
Display
- 65 inch DisplayAverage
- QNED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Design
- 24.5 kgHeavy
- 44.3 mmThick
LG QNED75 65 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (65QNED75SRA) Price History
You can check the price history of LG QNED75 65 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (65QNED75SRA) below. The current price is $103,688. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Hisense Class U6 Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U65QF)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50)
LG B4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
Samsung The Frame LS03D 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN50LS03D) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TVLG QNED75 65 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (65QNED75SRA) Full Specs
General
| Country of Origin | India |
| Model | QNED75 |
| Type | QNED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 QNED 4K TV, 1 Warranty Card, 1 Remote Control, 2 Batteries, 1 Table Top Stand, 1 User Manual |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Edge |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
| Tone Mapping | Dynamic Tone Mapping |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 24.5 kg |
| Weight (with Stand) | 24.9 kg |
| Dimensions | 1452 (W) x 839 (H) x 44.3 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1452 (W) x 902 (H) x 295 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | α5 AI Processor 4K Gen6 |
| Picture Modes | Vivid, Standard, Eco, Cinema, Sports, Game, Filmmaker, (ISF)Expert(Bright Room), (ISF)Expert(Dark Room) |
| Upscaling | Yes, 4K Upscaling |
| Wide Color Gamut | Yes, QNED Color |
Audio
| Audio Formats Supported | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Other Audio Features | Clear Voice Pro, AI Acoustic Tuning, Sound Mode Share, Bluetooth Surround Ready |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100~240V AC, 50-60Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | webOS |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, Apple TV, Jio Cinema, SonyLIV, MxPlayer, Discovery+, Zee5, Voot, YuppTV, Youtube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













