




LG QNED82A 55 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (55QNED82AUA)
$499.99 • View Prices • By LG
LG QNED82A 55 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (55QNED82AUA) is a 55 inches 4K Smart TV running webOS. It has HDR10 support. It features 2.0 Channel speakers. Notable features include Variable Refresh Rate, ALLM, Bluetooth, 3 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG QNED82A 55 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (55QNED82AUA) price in United States is $499.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 55 in, QNED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- HDR
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Supports Apps & Games
- 60 Hz, 16:9 Ratio
LG QNED82A 55 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (55QNED82AUA) Specs
Group: $400 to $600
Display
- 55 inch DisplayAverage
- QNED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 15.69 kgHeavy
- 102 W Input Power
- 50.8 mmThick
LG QNED82A 55 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (55QNED82AUA) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
LG QNED82A 55 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (55QNED82AUA) Price History
You can check the price history of LG QNED82A 55 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (55QNED82AUA) below. The current price is $499.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G) vs Samsung Q60D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43Q60D)
TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs LG QNED90T 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QNED90TUA)LG QNED82A 55 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (55QNED82AUA) Full Specs
General
| Model | 55QNED82AUA |
| Type | QNED |
| Warranty | 1 Year |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Edge |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
| Tone Mapping | Dynamic Tone Mapping |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 15.69 kg |
| Weight (with Stand) | 16.1 kg |
| Dimensions | 1236.98 (W) x 716.28 (H) x 50.8 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1236.98 (W) x 784.86 (H) x 256.54 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | α7 AI Processor 4K Gen8 |
| Upscaling | Yes, 4K Super Upscaling |
| Wide Color Gamut | Yes, Dynamic QNED Color |
Audio
| Audio Formats Supported | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X |
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Other Audio Features | α7 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, SimpLink |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 2) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes, Up to 60Hz |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 120V, 50/60Hz |
| Power Consumption | 102 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | webOS |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+, Apple TV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















