



LG QNED83 65 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (65QNED83SRA)
$1,135.82 • Out Of Stock • By LG
LG QNED83 65 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (65QNED83SRA) price in United States starts from $1,135.82.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$1,135.82
Search
Features
- 65 in, QNED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR, Dolby Vision, High Frame Rate (HFR)
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
OUT OF STOCK
LG QNED83 65 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (65QNED83SRA) Specs
Group: $90,000 to $112,500
Display
- 65 inch DisplayAverage
- QNED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

LG QNED83 65 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (65QNED83SRA) vs TCL Q6C 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65Q6C)
LG QNED83 65 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (65QNED83SRA) vs TCL C6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65C6K)
LG QNED83 65 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (65QNED83SRA) vs Sony Bravia 2 II S25M2 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-65S25M2)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G) vs Samsung Q60D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43Q60D)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)LG QNED83 65 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (65QNED83SRA) Full Specs
General
| Model | 65QNED83SRA |
| Type | QNED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 x Television, 1 x Remote, 2 x Batteries, User Manual, Warranty Card |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| High Frame Rate (HFR) | Yes, 4K 120 fps (HDMI) |
| Tone Mapping | Dynamic Tone Mapping |
| Dimming Technology | Local Dimming |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | α7 AI Processor 4K Gen6 |
| Picture Modes | Personalized Picture Wizard, Vivid, Standard, Eco, Cinema, Sports, Game, Filmmaker, (ISF)Expert(Bright Room), (ISF)Expert(Dark Room) |
| Upscaling | Yes, AI Super Upscaling 4K |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Quick Media Switching (QMS) | Yes, HDMI 2.1 (2 port) |
| Color Enhancement | QNED Color |
| Motion Enhancement | Motion Pro |
| Other Video Features | AI Picture Pro |
Audio
| Audio Formats Supported | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| WiSA Ready | Yes, Up to 2.1 Channel |
| Adaptive Sound | Yes, AI Sound Pro (Virtual 5.1.2 Up-mix) |
| Other Audio Features | AI Sound Pro, Clear Voice Pro, LG Sound Sync, Sound Mode Share |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2x HDMI 2.0 and 2x HDMI 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI CEC | Yes, SimpLink |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 3) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100-240V AC, 50-60Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | webOS |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Supported Apps | Apple TV, Netflix, Prime Video, Disney Plus Hotstar, Zee5, Jio Cinema, etc. |
| Other Smart Features | ThinQ, Art Gallery, Full Web Browser, USB Camera Compatible, Room to Room Share |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













