




LG QNED85A 86 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (86QNED85AUA)
$1,599.99 • View Prices • By LG
LG QNED85A 86 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (86QNED85AUA) is a 86 inches 4K Mini LED Smart TV. It has a 120 Hz refresh rate and HDR10 support. It features 2.2 Channel speakers with Dolby Atmos. Notable features include AirPlay, Chromecast Built-in, Variable Refresh Rate, ALLM and Screen Mirroring.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG QNED85A 86 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (86QNED85AUA) price in United States is $1,599.99. The lowest price is available at Newegg.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 86 in, Mini LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- HDR
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
- Supports Apps & Games
LG QNED85A 86 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (86QNED85AUA) Specs
Group: $1,250 to $1,750
Display
- 86 inch DisplayLarge
- Mini LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Atmos
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 49.99 kgHeavy
- 171 W Input Power
- 30.48 mmThick
LG QNED85A 86 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (86QNED85AUA) Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
LG QNED85A 86 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (86QNED85AUA) Price History
You can check the price history of LG QNED85A 86 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (86QNED85AUA) below. The current price is $1,599.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
Samsung The Frame LS03D 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN50LS03D) vs Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
Samsung QN90A 98 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN98QN90AAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)LG QNED85A 86 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (86QNED85AUA) Full Specs
General
| Model | 86QNED85AU |
| Type | Mini LED |
| In The Box | TV, Power Cable, Stand, Remote Control, User Manual |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 86 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
| Tone Mapping | Dynamic Tone Mapping Pro |
| Dimming Technology | Precision Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 49.99 kg |
| Weight (with Stand) | 50.98 kg |
| Dimensions | 1927.86 (W) x 1107.44 (H) x 30.48 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1927.86 (W) x 1176.02 (H) x 358.14 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | α8 AI Processor 4K Gen2 |
| Upscaling | Yes, α8 AI Super Upscaling 4K |
| Wide Color Gamut | Yes |
| Quick Media Switching (QMS) | Yes |
Audio
| Audio Formats Supported | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Speaker Configuration | 2.2 Channel |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| WiSA Ready | Yes |
| Other Audio Features | α8 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, SimpLink |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 3) |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes, Up to 144Hz |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 120V, 50/60Hz |
| Power Consumption | 171 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 25 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 6E |
| Voice Assistant | Yes, Alexa |
| Supported Apps | Netflix, Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV, Sling TV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













