



LG StanbyME 2 27 inch Smart LED TV (27LX6TYGA)
$899.99 • View Prices • By LG
LG StanbyME 2 27 inch Smart LED TV (27LX6TYGA) is a 27 inches LED Smart TV. It has Dolby Vision support. It features 10 W speakers with Dolby Atmos. Notable features include Bluetooth, 1 HDMI Ports and 3 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
LG StanbyME 2 27 inch Smart LED TV (27LX6TYGA) price in United States is $899.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 27 in, LED TV
- 2560 x 1440 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 10 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 1 HDMI Ports, 3 USB Ports
- Dolby Atmos
LG StanbyME 2 27 inch Smart LED TV (27LX6TYGA) Specs
Group: $750 to $1,250
Display
- 27 inch DisplaySmallest
- Touch Screen
- LED Screen
- 2560 x 1440 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 10 W Speaker Output
Connectivity
- 1 HDMI PortAverage
- 3 USB PortsAverage
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Design
- 4.3 kgHeavy
- 28.5 mmThick
LG StanbyME 2 27 inch Smart LED TV (27LX6TYGA) Prices
3% (price dropped by $28 in one month)
LG StanbyME 2 27 inch Smart LED TV (27LX6TYGA) Price History
You can check the price history of LG StanbyME 2 27 inch Smart LED TV (27LX6TYGA) below. The current price is $899.99. Over the past month, there has been a decrease of $28 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
TCL Class S4 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43S450R) vs TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)LG StanbyME 2 27 inch Smart LED TV (27LX6TYGA) Full Specs
General
| Model | 27LX6TDGA |
| Type | LED |
Display
| Size (Diagonal) | 27 in |
| Screen Resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Backlight Type | Edge |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Touchscreen | Yes |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Tone Mapping | Dynamic Tone Mapping Pro |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 4.3 kg |
| Weight (with Stand) | 15.2 kg |
| Dimensions | 623 (W) x 364 (H) x 28.5 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 623 (W) x 1265 (H) x 398 (D) mm |
Video
| Picture Processor | α8 AI Processor |
| Upscaling | Yes, Resolution Upscaler |
Audio
| Audio Formats Supported | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X |
| Speaker Direction | Side Firing |
| Total Speaker Output | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Other Audio Features | α8 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix), WOW Orchestra |
Connectivity
| USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | 1 |
| HDMI Version | 1.4 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100~240V 50/60Hz |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 24 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















