


Hisense U6 Pro Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U6SF Pro)
$2,499.99 • Out Of Stock • By Hisense
Hisense U6 Pro Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U6SF Pro) is a 100 inches 4K Mini LED Smart TV running Google TV. It has a 144 Hz refresh rate and Dolby Vision and HDR10+ support. It features 50 W speakers with Dolby Atmos. Notable features include Variable Refresh Rate, ALLM, Screen Mirroring, Bluetooth and 4 HDMI Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,499.99
Search
Hisense U6 Pro Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U6SF Pro) price in United States is $2,499.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- 100 in, Mini LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 50 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 4 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
OUT OF STOCK
Hisense U6 Pro Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (… Specs
Group: $2,000 to $3,000
Display
- 100 inch DisplayLargest
- Mini LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 144 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 50 W Speaker Output
Connectivity
- 4 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 62.01 kgHeavy
- 500 W Input Power
- 81.28 mmThick
Hisense U6 Pro Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (… Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
LG B4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)Hisense U6 Pro Series 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (… Full Specs
General
| Model | 100U6SF Pro |
| Type | Mini LED |
| In The Box | TV, Power Cable, Remote Control, Stand, QSG |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 100 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| Dimming Technology | Local Dimming |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 62.01 kg |
| Dimensions | 2230.12 (W) x 1282.7 (H) x 81.28 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 2230.12 (W) x 1318.26 (H) x 480.06 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Upscaling | Yes |
Audio
| Total Speaker Output | 50 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 4 |
| HDMI Version | 2 x HDMI 2.1, 2 x HDMI 2.0 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 500 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, HBO Max, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










