





LG UA77 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UA7700PUB)
$229.99 • Out Of Stock • By LG
LG UA77 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UA7700PUB) is a 43 inches 4K LED Smart TV. It has HDR10 support. It features 2.0 Channel speakers. Notable features include AirPlay, Variable Refresh Rate, ALLM, Bluetooth and 3 HDMI Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$229.99
Search
LG UA77 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UA7700PUB) price in United States is $229.99.
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Supports Apps & Games
- 60 Hz, 16:9 Ratio
OUT OF STOCK
LG UA77 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UA7700PUB) Specs
Group: $200 to $300
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 13.4 kgHeavy
- 80 W Input Power
- 58.42 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
Westinghouse EX Series Edgeless 32 inch HD Ready Smart LED TV (WR32EX2300) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA)LG UA77 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UA7700PUB) Full Specs
General
| Country of Origin | Mexico |
| Model | 43UA7700PUB |
| Type | LED |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Direct |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
| Tone Mapping | Dynamic Tone Mapping |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 13.4 kg |
| Weight (with Stand) | 6.21 kg |
| Dimensions | 957.58 (W) x 558.8 (H) x 58.42 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 957.58 (W) x 607.06 (H) x 236.22 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Picture Processor | α7 AI Processor 4K Gen8 |
| Upscaling | Yes, 4K Super Upscaling |
Audio
| Audio Formats Supported | AC4, AC3(Dolby Digital), EAC3, HE-AAC, AAC, MP2, MP3, PCM, apt-X |
| Speaker Configuration | 2.0 Channel |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Other Audio Features | α7 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix) |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI CEC | Yes, Simplink |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 2) |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes, Yes (Up to 60Hz) |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 120V, 50/60Hz |
| Power Consumption | 80 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | webOS 25 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| Supported Apps | Netflix, Max, Disney+, YouTube, Prime Video, ESPN, Apple TV, Sling TV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















