



Lloyd 65QX900D 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$605.71 • Out Of Stock • By Lloyd
Lloyd 65QX900D 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $605.71.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$605.71
Search
Features
- 65 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- A53 * 4 - 1.5 GHz Processor, 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Lloyd 65QX900D 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $52,500 to $67,500
Display
- 65 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- A53 * 4 - 1.5 GHz Processor
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 18.9 kgHeavy
- 200 W Input Power
- 185 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Lloyd 65QX900D 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung DU7000 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UA65DU7000KLXL)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)Lloyd 65QX900D 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | 65QX900D |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Unit TV, User Guide, Warranty Card, Remote Controller, Wall Mount, 2 Table Top Stand |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Contrast Ratio | 1200:1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 18.9 kg |
| Weight (with Stand) | 24.2 kg |
| Dimensions | 1600 (W) x 955 (H) x 185 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MP4, AVI |
| Image Formats Supported | JPEG |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Other Audio Features | Dolby decoder |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50 - 60 Hz |
| Power Consumption | 200 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | A53 * 4 - 1.5 GHz |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Social Media Integration | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Hotstar, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













