





Lumio Vision 7 2026 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW1-ADSJ)
$310.78 • View Prices • By Lumio
Lumio Vision 7 2026 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW1-ADSJ) price in United States starts from $310.78.
- Share
$310.78
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 24 W Output
- BOSS Flagship Processor Processor, 3 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 3 USB Ports
Lumio Vision 7 2026 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW1-AD… Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 43 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Audio, Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 24 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 3 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- BOSS Flagship Processor Processor
- 3 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 7.4 kgHeavy
- 160 W Input Power
- 87 mmThick
Lumio Vision 7 2026 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW1-AD… Price History
You can check the price history of Lumio Vision 7 2026 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW1-ADSJ) below. The current price is $29,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Lumio Vision 7 2026 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW1-ADSJ) vs TCL T6C 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43T6C)
Lumio Vision 7 2026 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW1-ADSJ) vs Xiaomi X Pro 2025 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (L43MB-APIN)
Lumio Vision 7 2026 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW1-ADSJ) vs Lumio Vision 7 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW1-ADSG)
Lumio Vision 7 2026 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW1-ADSJ) vs Coocaa 55MINI75Q 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV
Lumio Vision 7 2026 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW1-ADSJ) vs Xiaomi FX Pro Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (L43MB-FPIN)
Lumio Vision 7 2026 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW1-ADSJ) vs Samsung Vision AI M2EH 43 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (UA43M2EHAULXL)Lumio Vision 7 2026 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (FTW1-AD… Full Specs
General
| Model | FTW1-ADSJ |
| Type | QLED |
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | 1 x TV, 2 x AAA Batteries, 1 x Power Cable, 1 x Quick Start Guide, 1 x Remote Control, Stands |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Blue LED Backlight |
| Brightness | Upto 400 Nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Other Display Features | 69% Rec 2020 Color (u,v), 95% DCI-P3 Color (u,v), 1.08 Color Delta E |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 7.4 kg |
| Dimensions | 957 (W) x 559 (H) x 87 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 957 (W) x 614 (H) x 258 (D) mm |
Video
| Picture Processor | DOPE |
| Upscaling | Yes, 4K AI Upscaling by DOPE |
Audio
| Speaker Configuration | 2.0.2 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 24 W |
| Output Per Speaker | 12 W |
| Sound Technology | Dolby Audio, Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100-240V~ 50/60Hz |
| Power Consumption | 160 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz/5GHz |
| Wifi Version | 802.11a/b/g/n/ac |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Processor | BOSS Flagship Processor |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Jio Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















