




Motorola 55UHDGQMGSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$334.21 • View Prices • By Motorola
Motorola 55UHDGQMGSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $334.21.
- Share
$334.21
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 50 W Output
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Motorola 55UHDGQMGSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 55 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 50 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
Design
- 9.5 kgHeavy
- 78 mmThick
Motorola 55UHDGQMGSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Motorola 55UHDGQMGSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $31,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Motorola 55UHDGQMGSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Xiaomi MagiQ S 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (L55MC-IN)
Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)
TCL S Class 32 inch Full HD Smart LED TV (32S350R) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)Motorola 55UHDGQMGSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | 55UHDGQMGSDQ |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 x TV, 1 x Remote, 1 x User Manual, 2 x AAA Batteries, Base Stand, Stand Screw |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 350 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 9.5 kg |
| Weight (with Stand) | 9.6 kg |
| Dimensions | 1226 (W) x 710 (H) x 78 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1226 (W) x 778 (H) x 233 (D) mm |
Audio
| Total Speaker Output | 50 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Prime Video, Netflix, Jio Hotstar, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














