


Motorola 55UHDGQMWSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$328.29 • View Prices • By Motorola
Motorola 55UHDGQMWSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $328.29.
- Share
$328.29
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 50 W Output
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Motorola 55UHDGQMWSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 55 inch DisplayLarge
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 50 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
Design
- 9.48 kgHeavy
- 80 mmThick
Motorola 55UHDGQMWSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Motorola 55UHDGQMWSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $30,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Motorola 55UHDGQMWSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Motorola 55UHDGQMGSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Motorola 55UHDGQMWSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Motorola Envision X 2025 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55UHDGQMVSAQ)
Motorola 55UHDGQMWSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Realme TechLife 55UHDGQRVSAQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Motorola 55UHDGQMWSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs VW Pro Series VW55GQ2 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Motorola 55UHDGQMWSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs VW VW55GQ1 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Motorola 55UHDGQMWSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Coocaa Y74 Pro 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55Y74 Pro)Motorola 55UHDGQMWSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | 55UHDGQMWSDQ |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 x TV, 1 x Remote, 1 x User Manual, 2 x AAA Batteries, Base Stand, Stand Screw, 1 x Power cord |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 350 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 9.48 kg |
| Weight (with Stand) | 9.67 kg |
| Dimensions | 1225 (W) x 710 (H) x 80 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 50 W |
| Output Per Speaker | 25 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Prime Video, Netflix, JioHotstar, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












