



Motorola 65UHDGMMWBIQ 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-Mini LED TV
$571.3 • View Prices • By Motorola
Motorola 65UHDGMMWBIQ 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-Mini LED TV price in United States starts from $571.3.
- Share
$571.3
Search
- Set Price Alert
Features
- 65 in, Mini LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- MediaTek MTK 9603 Processor, 2 GB RAM, 64 GB Storage
- HDR, Dolby Vision, High Frame Rate (HFR)
- 3 HDMI Ports, 3 USB Ports
Motorola 65UHDGMMWBIQ 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-Mini LED TV Specs
Group: $47,500 to $62,500
Display
- 65 inch DisplayAverage
- Mini LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Audio, Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 3 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- MediaTek MTK 9603 Processor
- 2 GB RAM, 64 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 17.3 kgHeavy
- 80 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)Motorola 65UHDGMMWBIQ 65 inch Ultra HD 4K Smart QD-Mini LED TV Full Specs
General
| Model | 65UHDGMMWBKQ |
| Type | Mini LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 x TV, 1 x Remote, 1 x User Manual, AAA Batteries, Base StandsIIStand Screws, Powercord |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Contrast Ratio | 100000:1 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| High Frame Rate (HFR) | Yes |
| Anti Reflection | Yes |
| Dimming Technology | Full Array Local Dimming |
| Other Display Features | 95% DCI-P3 Color Gamut |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 17.3 kg |
| Weight (with Stand) | 17.8 kg |
| Dimensions | 1445 (W) x 835 (H) x 80 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1445 (W) x 885 (H) x 330 (D) mm |
Video
| Upscaling | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Speaker Configuration | 2.2 Channel |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Number Of Subwoofers | 2 |
| Output Per Subwoofer | 15 W |
| Total Subwoofer Output | 30 W |
| Sound Technology | Dolby Audio, Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 3 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| HGiG | Yes |
| Game Optimizer | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Power Saving Mode | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | MediaTek MTK 9603 |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 64 GB |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Sony LIV, JioHotstar, Zee5, Voot, Prime Video, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













