



Motorola Envision X 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55UHDGQMBSGQ)
$266.45 • View Prices • By Motorola
Motorola Envision X 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55UHDGQMBSGQ) price in United States starts from $266.45.
- Share
$266.45
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- MediaTek 9602 (A53 Quad Core, 1.5 GHz) Processor, 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Motorola Envision X 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55UHDGQ… Specs
Group: $22,500 to $27,500
Display
- 55 inch DisplayLarge
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- MediaTek 9602 (A53 Quad Core, 1.5 GHz) Processor
- Mali - G52 MC1
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
Design
- 10.65 kgHeavy
- 150 W Input Power
- 275 mmThick
Motorola Envision X 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55UHDGQ… Price History
You can check the price history of Motorola Envision X 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55UHDGQMBSGQ) below. The current price is $25,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Motorola Envision X 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55UHDGQMBSGQ) vs Motorola Envision X Spectra 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55UHDGMMWKRQ)
Motorola Envision X 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55UHDGQMBSGQ) vs VW Pro Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (VW55GQ1)
Motorola Envision X 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55UHDGQMBSGQ) vs Aiwa AS55QUHDX3 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Motorola Envision X 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55UHDGQMBSGQ) vs VW Pro Series VW55GQ2 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Motorola Envision X 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55UHDGQMBSGQ) vs Acerpure Nitro 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (AP55UG75PNTO5)
Motorola Envision X 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55UHDGQMBSGQ) vs Motorola 55UHDGQMWSDQ 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TVMotorola Envision X 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (55UHDGQ… Full Specs
General
| Model | 55UHDGQMBSGQ |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote, User Manual, AAA Batteries, Base Stand, Stand Screws, Mini AV Cable |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, Dolby Vision |
| Other Display Features | HDR10, 1.07B Colors, 400 nits brightness, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 10.65 kg |
| Weight (with Stand) | 10.83 kg |
| Dimensions | 1230 (W) x 785 (H) x 275 (D) mm |
Video
| Upscaling | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Other Audio Features | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V |
| Power Consumption | 150 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | Dual Band Wi-Fi 2.4 GHz + 5 GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | MediaTek 9602 (A53 Quad Core, 1.5 GHz) |
| Processor Cores | 4 |
| Graphics Processor (GPU) | Mali - G52 MC1 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Prime Video, etc. |
| Other Smart Features | Google TV |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













