




Onida MZ50MIN 50 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV
$324.12 • View Prices • By Onida
Onida MZ50MIN 50 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV price in United States starts from $324.12.
- Share
$324.12
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 50 in, Mini LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
Onida MZ50MIN 50 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 50 inch DisplayAverage
- Mini LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi
Onida MZ50MIN 50 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV Price History
You can check the price history of Onida MZ50MIN 50 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV below. The current price is $30,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs Samsung U8000F 85 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (UN85U8000FFXZA)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D)Onida MZ50MIN 50 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV Full Specs
General
| Model | MZ50MIN |
| Type | Mini LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Number TV Unit, 1 Number Remote Control, 1 Number Mini EV Cable, 1 Number Power Cord, 1 Number Wall Mount Kit, 1 Number User Manual, 2 Number AAA Batteries, 2 Number Stands, 4 Number Stand Screw |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Sound Modes | User, Standard, Vivid, Sport, Movie, Music, News |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Youtube, Prime Video, Disney+Hotstar, SonyLiv, Hungama, JioCinema, Zee5, Eros Now, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














