




Onida NexG 40 inch Full HD Smart LED TV (40FGI)
$166.56 • View Prices • By Onida
Onida NexG 40 inch Full HD Smart LED TV (40FGI) price in United States starts from $166.56.
- Share
$166.56
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 40 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- nexg Processor, 1 GB RAM, 8 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Onida NexG 40 inch Full HD Smart LED TV (40FGI) Specs
Group: $12,500 to $17,500
Display
- 40 inch DisplayAverage
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- nexg Processor
- 1 GB RAM, 8 GB Storage
Design
- 5.3 kgHeavy
- 84 W Input Power
- 89.7 mmThick
Onida NexG 40 inch Full HD Smart LED TV (40FGI) Price History
You can check the price history of Onida NexG 40 inch Full HD Smart LED TV (40FGI) below. The current price is $15,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs LG UA77 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55UA7700PUB)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Amazon Fire TV 4-Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)Onida NexG 40 inch Full HD Smart LED TV (40FGI) Full Specs
General
| Model | 40FGI |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Unit Contains: 1 Number Tv Unit, 1 Number Remote Control, 1 Number Wall Mount Kit, 1 Number User Manual, 2 Number Aaa Batteries, 2 Number Stands, 4 Number Stand Screw |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Brightness | 280 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10 |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 5.3 kg |
| Weight (with Stand) | 7.8 kg |
| Dimensions | 895.4 (W) x 517.3 (H) x 89.7 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 895.4 (W) x 516 (H) x 200.5 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | MPEG-1 |
Audio
| Audio Formats Supported | MPEG1 |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Modes | Standard, Music, Cinema, News, Personal |
| Other Audio Features | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 (Side) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 84 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | nexg |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Jio Hotstar, Prime Video, Sony LIV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














