



Realme TechLife 40FHDGQRDDRQ 40 inch Full HD Smart QLED TV
$193.3 • View Prices • By Realme
Realme TechLife 40FHDGQRDDRQ 40 inch Full HD Smart QLED TV price in United States starts from $193.3.
- Share
$193.3
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 40 in, QLED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 26 W Output
- Realtek Processor, 1 GB RAM, 8 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Realme TechLife 40FHDGQRDDRQ 40 inch Full HD Smart QLED TV Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 40 inch DisplaySmall
- QLED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 26 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- Realtek Processor
- 1 GB RAM, 8 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 4.88 kgHeavy
Realme TechLife 40FHDGQRDDRQ 40 inch Full HD Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Realme TechLife 40FHDGQRDDRQ 40 inch Full HD Smart QLED TV below. The current price is $18,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Realme TechLife 40FHDGQRDDRQ 40 inch Full HD Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | 40FHDGQRDDRQ |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 x Television, 1 x Remote, 1 x User Manual, AAA Batteries, Base StandsIIStand Screws |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10 |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 4.88 kg |
| Weight (with Stand) | 5.08 kg |
| Dimensions With Stand | 895 (W) x 565 (H) x 205 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 26 W |
| Output Per Speaker | 13 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | Realtek |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 1 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | JioHotstar, YouTube, Netflix, Prime Video, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













