



Onida Nexg Karaoke Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (Q55UGI120)
$333.43 • View Prices • By Onida
Onida Nexg Karaoke Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (Q55UGI120) price in United States starts from $333.43.
- Share
$333.43
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 55 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 20 W Output
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Atmos
Onida Nexg Karaoke Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (Q… Specs
Group: $25,000 to $35,000
Display
- 55 inch DisplayLarge
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 81 mmThick
Onida Nexg Karaoke Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (Q… Price History
You can check the price history of Onida Nexg Karaoke Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (Q55UGI120) below. The current price is $31,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Onida Nexg Karaoke Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (Q55UGI120) vs Onida MZ55MIN 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA) vs LG evo AI G6 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77G6WUA)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
TCL Q31K Series 32 inch Full HD Smart QLED TV (32Q31K) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung Q8F 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN85Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (85QM6K)Onida Nexg Karaoke Series 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (Q… Full Specs
General
| Model | Q55UGI120 |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
Physical Design
| Dimensions | 1231 (W) x 712.9 (H) x 81 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1231 (W) x 773.6 (H) x 295 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Upscaling | Yes |
Audio
| Total Speaker Output | 20 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Amazon Prime Video, Netflix, Jio Hotstar, Sony Liv, Zee5, MX Player, You Tube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













