


Panasonic MS660 43 inch HD Ready LED TV (TH-43MS660DX)
$265.41 • Out Of Stock • By Panasonic
Panasonic MS660 43 inch HD Ready LED TV (TH-43MS660DX) price in United States starts from $265.41.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$265.41
Search
Features
- 43 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 1.5 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Panasonic MS660 43 inch HD Ready LED TV (TH-43MS660DX) Specs
Group: $22,500 to $27,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 1.5 GB RAM, 16 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 226.1 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
LG evo C4 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED77C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs Roku Select Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55R4C5)
LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA)Panasonic MS660 43 inch HD Ready LED TV (TH-43MS660DX) Full Specs
General
| Model | TH-43MS660DX |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year Warranty on Product and 2 Years Warranty on Panel |
| In The Box | 1 TV Unit, Pedestal, Remote, Operating Instructions, AC Cord, AV Cable, 2 Batteries |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR | Yes |
| Other Display Features | 2K HDR, Vibrant Display |
Physical Design
| Dimensions | 966.8 (W) x 615 (H) x 226.1 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Other Audio Features | Dolby Digital, Audio Booster+ |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 110 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 1.5 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Hostar, YouTube, etc. |
| Other Smart Features | Google TV |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












