

Panasonic TH-65JX750DX 65-inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$805.46 • Out Of Stock • By Panasonic
Panasonic TH-65JX750DX 65-inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $805.46.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$805.46
Search
Features
- 65 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
- 178 ° Viewing Angle
- 3D TV: No
OUT OF STOCK
Panasonic TH-65JX750DX 65-inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $67,500 to $82,500
Display
- 65 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi
Remote Features
- Internet Access on Remote
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)
Hisense U7 100 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (100U75QG) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA) vs Sony Bravia 2 II 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-55S20M2)
LG QNED85T 75 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (75QNED85TUA) vs Hisense Class A6 Series 85 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (85A6NR)
LG evo G4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65G4SUB) vs Vizio VQM65C 65 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs TCL QM6K 55 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (55QM6K)Panasonic TH-65JX750DX 65-inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | TH-65JX750DX |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Set, Pedestal, Remote, 2 Batteries, Operating Instructions, AC Cord, AV Cable, Wallmount |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Curved TV | No |
| 3D TV | No |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touchscreen | No |
Video
| Video Formats Supported | MP4, AVI, WMV |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
Audio
| Audio Formats Supported | MP3, WAV, AAC |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Component Output Ports | 1 |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 110 V - 240 |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | No |
| Touch Controls On Remote | No |
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | Prime Video, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











