




Philips 75MLED610/94 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV
$835.93 • View Prices • By Philips
Philips 75MLED610/94 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV price in United States starts from $835.93.
- Share
$835.93
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 75 in, Mini LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 36 W Output
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Philips 75MLED610/94 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV Specs
Group: $72,500 to $87,500
Display
- 75 inch DisplayLarge
- Mini LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 36 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 19.9 kgHeavy
- 285 W Input Power
- 78.6 mmThick
Philips 75MLED610/94 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV Price History
You can check the price history of Philips 75MLED610/94 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV below. The current price is $79,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Philips 75MLED610/94 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV vs Motorola 75UHDGMMWBIQ 75 inch Ultra HD 4K Smart QD-Mini LED TV
Philips 75MLED610/94 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV vs Philips Lumina Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75PQT8100/94)
Philips 75MLED610/94 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV vs Vu Masterpiece Frame Series 2025 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75MASTERPIECE)
Philips 75MLED610/94 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV vs LG NanoCell NANO 85A 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75NANO85A6A)
Philips 75MLED610/94 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV vs TCL Q6C 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75Q6C)
Philips 75MLED610/94 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV vs LG QNED 8XA 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QNED8XA6A)Philips 75MLED610/94 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV Full Specs
General
| Model | 75MLED610/94 |
| Type | Mini LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1N TV, 2N Stands, 4N Screws, 1N Warranty Card, 1N Quick Start Guide, 1N Remote, 2N Batteries, 1N Power Cord, 1N AV Converting Cable |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 500 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, Dolby Vision |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 19.9 kg |
| Dimensions | 1667 (W) x 967 (H) x 78.6 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes |
| Upscaling | Yes |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 36 W |
| Output Per Speaker | 18 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Miracast | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | 100-240 VAC 50-60 Hz |
| Power Consumption | 285 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Voice Search | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Prime Video, JioHotstar, Netflix, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















