



Philips Frameless 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94)
$219.44 • View Prices • By Philips
Philips Frameless 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94) price in United States starts from $219.44.
- Share
$219.44
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- A55 -1.5GHZ Processor, 8 GB Storage
- HDR
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
Philips Frameless 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94) Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi
- A55 -1.5GHZ Processor
- 8 GB Storage
Design
- 5.6 kgHeavy
- 74 W Input Power
- 267.7 mmThick
Philips Frameless 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94) Price History
You can check the price history of Philips Frameless 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94) below. The current price is $20,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Philips Frameless 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94) vs Philips Lumina Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43PQT8100/94)
Philips Frameless 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94) vs Samsung F5550 43 inch Full HD Smart LED TV (UA43F5550FUXXL)
Philips Frameless 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94) vs realme TechLife 43UHDGQRASDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Philips Frameless 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94) vs Xiaomi FX Pro Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (L43MB-FPIN)
Philips Frameless 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94) vs Vu GloQLED Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43GLOQLED25)
Philips Frameless 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94) vs iFFALCON U65 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43U65)Philips Frameless 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94) Full Specs
General
| Model | 43PFT6130/94 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV unit-1N, TV Stands- 2N, Quick Start Guide-1N, Remote-1N, Batteries-2N, Power cord-1N, Screws-2N, AV converting cable-1N |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Brightness | 300 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 5.6 kg |
| Dimensions | 956.9 (W) x 621.9 (H) x 267.7 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 956.9 (W) x 630 (H) x 136 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Modes | Standard, Vivid, Sports, Movie, Music, News |
| Other Audio Features | Yes |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| HDMI Version | 1.4 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 74 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Processor | A55 -1.5GHZ |
| Processor Cores | 4 |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Prime Video, YouTube, Apple TV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













