




Philips Mirage Series 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94)
$241.45 • View Prices • By Philips
Philips Mirage Series 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94) price in United States starts from $241.45.
- Share
$241.45
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 24 W Output
- 1.5 GB RAM, 8 GB Storage
- HDR
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
Philips Mirage Series 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/… Specs
Group: $22,500 to $27,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 24 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 1.5 GB RAM, 8 GB Storage
Design
- 83.8 mmThick
Philips Mirage Series 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/… Price History
You can check the price history of Philips Mirage Series 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94) below. The current price is $22,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Philips Mirage Series 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94) vs Xiaomi FX Pro Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (L43MB-FPIN)
Philips Mirage Series 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94) vs Hisense E5Q 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43E5Q)
Philips Mirage Series 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/94) vs LG UR75 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (43UR7500PSC)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
Samsung S85F 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S85FAFXZA) vs Samsung S90F 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN77S90FAFXZA)Philips Mirage Series 43 inch Full HD Smart LED TV (43PFT6130/… Full Specs
General
| Model | 43PFT6130/94 |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV Unit-1N, Stand Bases-2N, Remote-1N, Batteries-2N, Power cord-1N,Screws-4N, AV Converting Cable-1N |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG |
Physical Design
| Dimensions | 954.5 (W) x 559 (H) x 83.8 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 954.5 (W) x 590.5 (H) x 204.6 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 24 W |
| Output Per Speaker | 12 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Adaptive Sound | Yes |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| HDMI Version | 1.4 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Ethernet | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 1.5 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Prime Video, Netflix, Zee5, Sony LIV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














