



Philips Harmony Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75PQT8300/94)
$762.79 • View Prices • By Philips
Philips Harmony Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75PQT8300/94) price in United States starts from $762.79.
- Share
$762.79
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 75 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi
- Smart TV
- 5 Speakers, 50 W Output
- A73 Processor, 3 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Philips Harmony Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75PQ… Specs
Group: $67,500 to $82,500
Display
- 75 inch DisplayLargest
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 120 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 5 Speakers
- 50 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi
- A73 Processor
- 3 GB RAM, 16 GB Storage
Design
- 338 W Input Power
- 88.1 mmThick
Philips Harmony Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75PQ… Price History
You can check the price history of Philips Harmony Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75PQT8300/94) below. The current price is $72,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Philips Harmony Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75PQT8300/94) vs TCL T6C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75T6C)
Philips Harmony Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75PQT8300/94) vs Philips Lumina Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75PQT8100/94)
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
Samsung Q8F 55 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN55Q8FAAFXZA) vs Roku Select Series 55 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (55R4C5)
Samsung The Terrace LST9D 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75LST9DAFXZA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL Q65 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43Q651G) vs Samsung Q60D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43Q60D)Philips Harmony Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75PQ… Full Specs
General
| Model | 75PQT8300/94 |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Unit TV, User Manual, Warranty Card, Remote, Power Cord, AV Converting Cable, 2 Batteries, Stand Bases 4 Screws |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 400 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
Physical Design
| Dimensions | 1674.5 (W) x 968.6 (H) x 88.1 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 5 |
| Total Speaker Output | 50 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Sound Modes | Standard, Vivid, Sports, Movie, Music, News |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) |
| HDMI Ports | 3 (Side) |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 338 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Voice Assistant | Yes, Google Play Store |
| Voice Search | Yes |
| Processor | A73 |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 3 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Prime Video, Netflix, YouTube, Jio Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













