



Realme TechLife 43UHDGDRWSDB 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$206.87 • Out Of Stock • By Realme
Realme TechLife 43UHDGDRWSDB 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $206.87.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$206.87
Search
Features
- 43 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 30 W Output
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Realme TechLife 43UHDGDRWSDB 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- 2 Speakers
- 30 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 6.2 kgHeavy
- 90 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Realme TechLife 43UHDGDRWSDB 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Realme TechLife 43UHDGQRVSAQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Realme TechLife 43UHDGDRWSDB 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs realme TechLife 43UHDGQRASDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Realme TechLife 43UHDGDRWSDB 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs Realme TechLife CineSonic Q 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43UHDGQRVS3Q)
Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
LG QNED85T 75 inch Ultra HD 4K Smart QNED TV (75QNED85TUA) vs Hisense Class A6 Series 85 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (85A6NR)Realme TechLife 43UHDGDRWSDB 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | 43UHDGDRWSDB |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 x TV, 1 x Remote, 1 x User Manual, 2 x AAA Batteries, Base Stand, Stand Screw, Power cord, Mini AV cable |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 300 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10 |
| Anti Reflection | Yes |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 6.2 kg |
| Weight (with Stand) | 6.3 kg |
| Dimensions | 955 (W) x 555 (H) x 90 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 955 (W) x 615 (H) x 230 (D) mm |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | 2.4GHz, 5GHz |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Prime Video, Netflix, JioHotstar, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













