




realme TechLife 43UHDGQRASDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$219.42 • View Prices • By Realme
realme TechLife 43UHDGQRASDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States starts from $219.42.
- Share
$219.42
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 40 W Output
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
- HDR, Dolby Vision
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
realme TechLife 43UHDGQRASDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR, Dolby Vision
Audio
- Dolby Atmos
- 2 Speakers
- 40 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
- 2 GB RAM, 16 GB Storage
realme TechLife 43UHDGQRASDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of realme TechLife 43UHDGQRASDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $20,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

realme TechLife 43UHDGQRASDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Realme TechLife 43UHDGQRVSAQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
realme TechLife 43UHDGQRASDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Realme TechLife 43UHDGDRWSDB 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
realme TechLife 43UHDGQRASDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Motorola 43FHDGQMVSMQ 43 inch Full HD Smart QLED TV
realme TechLife 43UHDGQRASDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Realme TechLife CineSonic Q 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (43UHDGQRVS3Q)
realme TechLife 43UHDGQRASDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Xiaomi FX Pro Series 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (L43MB-FPIN)
realme TechLife 43UHDGQRASDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Motorola 43UHDGQMWSDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TVrealme TechLife 43UHDGQRASDQ 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | 43UHDGQRASDQ |
| Type | QLED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 x TV, 1 x Remote, 1 x User Manual, 2 x AAA Batteries, Base Stand, Stand Screw |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 350 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HLG, Dolby Vision |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 40 W |
| Output Per Speaker | 20 W |
| Sound Technology | Dolby Atmos |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Bluetooth | Yes |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 16 GB |
| Supported Apps | Prime Video, Netflix, Jio Hotstar, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















