



Realme TechLife 65UHDGDRVSAB 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV
$407.51 • Out Of Stock • By Realme
Realme TechLife 65UHDGDRVSAB 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV price in United States starts from $407.51.
- Share
This TV is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$407.51
Search
Features
- 65 in, LED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 40 W Output
- Mediatek Processor Processor, 2 GB RAM, 32 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
OUT OF STOCK
Realme TechLife 65UHDGDRVSAB 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specs
Group: $35,000 to $45,000
Display
- 65 inch DisplayLargest
- LED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 40 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- Mediatek Processor Processor
- 2 GB RAM, 32 GB Storage
Remote Features
- Internet Access on Remote
Design
- 180 W Input Power
- 90 mmThick
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Realme TechLife 65UHDGDRVSAB 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV vs VW VW55GQ1 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
Sony BRAVIA 3 II 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43XR30M2) vs Sony Bravia 3 43 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (K-43S30)
TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K) vs Samsung QN90F 50 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN50QN90FAFXZA)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL QM9K Series 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85QM9K)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)Realme TechLife 65UHDGDRVSAB 65 inch Ultra HD 4K Smart LED TV Full Specs
General
| Model | 65UHDGDRVSAB |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 UnitTelevision, Remote, User Manual, AAA Batteries, Base Stand, Stand Screws, Mini AV Cable, Warranty Card |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 65 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 350 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10 |
Physical Design
| Weight (with Stand) | 15 kg |
| Dimensions | 1445 (W) x 845 (H) x 90 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1445 (W) x 890 (H) x 305 (D) mm |
Video
| Upscaling | Yes |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 40 W |
| Output Per Speaker | 20 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Sound Modes | Vivid, Standard, User, Sports, Movie, Music, News |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Rear) |
| HDMI Ports | 3 (Rear) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Built-In Chromecast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 180 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Android TV 14 |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | Mediatek Processor |
| Processor Cores | 4 |
| RAM | 2 GB |
| Storage | 32 GB |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Jio Hotstar, YouTube, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













