Realme TechLife 85UHDGQRWSDQ 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
54 votes
  • Share
Search
  • Price History
  • Set Price Alert
Features
  • 85 in, QLED TV
  • 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
  • Wifi, Ethernet
  • Smart TV
  • 2 Speakers, 30 W Output
  • 2 GB RAM, 32 GB Storage
  • HDR, Dolby Vision
  • 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Realme TechLife 85UHDGQRWSDQ 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
SPECS SCORE
Group Rank: #20 / 80  •  see all ➞
Overall Rank: #144 / 1244  •  see all ➞
Display
  • 85 inch DisplayLarge
  • QLED Screen
  • 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
  • 60 Hz Refresh Rate
  • HDR, Dolby Vision
Audio
  • Dolby Atmos
  • 2 Speakers
  • 30 W Speaker Output
Connectivity
  • 3 HDMI PortsAverage
  • 2 USB PortsAverage
  • Ethernet
Smart Features
  • Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
  • 2 GB RAM, 32 GB Storage
Remote Features
  • Internet Access on Remote
Design
  • 27.4 kgHeavy
  • 95 mmThick
Realme TechLife 85UHDGQRWSDQ 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
Loading Price History ...
User Reviews
4.3
54 ratings
Be the first to write a review
Discuss
Be the first to leave a comment.
Realme TechLife 85UHDGQRWSDQ 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
Model85UHDGQRWSDQ
TypeQLED
Warranty1 Year
Launch Year2026
Display
Size (Diagonal)85 in
Screen Resolution4K, 3840 x 2160 pixels
Brightness400 nits
Refresh Rate60 Hz
Aspect Ratio16:9
HDRYes
HDR Format TypesHDR10, Dolby Vision
Physical Design
Weight (without Stand)27.4 kg
Weight (with Stand)28.3 kg
Dimensions1890 (W) x 1080 (H) x 95 (D) mm
Dimensions With Stand1890 (W) x 1160 (H) x 435 (D) mm
Audio
Number Of Speakers2
Total Speaker Output30 W
Output Per Speaker15 W
Sound TechnologyDolby Atmos
Connectivity
USB Ports2
HDMI Ports3
RF Input (Analog Co-axial) Ports1
HDMI Audio Return ChannelYes
Optical Digital Audio OutYes
Screen MirroringYes
EthernetYes
Power Supply
Power Consumption (Stand-by)0.5 W