Toshiba Z570RP 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Realme TechLife 85UHDGQRWSDQ 85 inch Ultra HD 4…
Add Product
Add Product
vsAdd Product
- Like
- Comment
- Share
General
| Model | 85Z570RP | 85UHDGQRWSDQ |
| Type | QLED | QLED |
| Warranty | 1 Year | 1 Year |
| Launch Year | 2025 | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 85 in | 85 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 400 nits | 400 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz | 60 Hz |
| Panel Bit Depth | 8 bits | |
| Aspect Ratio | 16:09 | 16:9 |
| HDR | Yes | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision | HDR10, Dolby Vision |
| High Frame Rate (HFR) | 4K@ 144Hz | |
| Tone Mapping | Dynamic Tone Mapping | |
| Anti Reflection | Yes |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 36 kg | 27.4 kg |
| Weight (with Stand) | 37.1 kg | 28.3 kg |
| Dimensions | 1892 (W) x 1092 (H) x 99 (D) mm | 1890 (W) x 1080 (H) x 95 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1892 (W) x 1127 (H) x 390 (D) mm | 1890 (W) x 1160 (H) x 435 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | .mp4/.mov/.mkv/.ts/.avi/.wmv/.flv/.webm | |
| Digital TV Reception Formats | DVB-T2/T | |
| Filmmaker Mode | Yes | |
| Picture Processor | REGZA Engine ZRi | |
| Picture Modes | Standard, Cinema Day, Cinema Night, Dynamic, Sports | |
| Upscaling | Yes, AI 4K Upscaling | |
| Wide Color Gamut | Yes, Quantum Dot Color |
Audio
| Audio Formats Supported | WAV, MP3, AAC, WMA, PCM, AC-3, FLAC, OPUS | |
| Number Of Speakers | 2 | |
| Total Speaker Output | 50 W | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W | |
| Sound Technology | Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Sound Modes | Standard, Enhanced (ARC), Theatre, Music, Speech, Late Night, Sports |
Connectivity
| USB Ports | 2 (Side) | 2 |
| HDMI Ports | 4 (Side) | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 | |
| HDMI CEC | Yes | |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC (HDMI 1) | Yes |
| Optical Digital Audio Out | Yes | Yes |
| Screen Mirroring | Yes | Yes |
| Ethernet | Yes | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes, @ 144Hz | |
| Adaptive Sync | Yes, AMD FreeSync Premium | |
| HGiG | Yes | |
| Game Optimizer | Yes, Game Mode PRO | |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Power Consumption | 330 W | |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W | 0.5 W |
Remote Control
| Universal Control Remote | Yes | |
| Internet Access In Remote | Yes | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes | Yes |
| Operating System (OS) | VIDAA | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store | |
| Wi-Fi | Yes | Yes |
| Band Support | 2.4G and 5G | |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) | |
| Voice Assistant | Yes | Yes |
| Voice Search | Yes | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5 | Yes |
| RAM | 2 GB | |
| Storage | 16 GB | 32 GB |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Related Comparisons
Realme TechLife 85UHDGQRWSDQ 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Hisense E7Q 85 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (85E7Q)