Realme TechLife 85UHDGQRWSDQ 85 inch Ultra HD 4… vs Hisense U7Q 85 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV
Add Product
Add Product
vsAdd Product
- Like
- Comment
- Share
General
| Model | 85UHDGQRWSDQ | 85U7Q |
| Type | QLED | Mini LED |
| Warranty | 1 Year | 2 Year |
| Launch Year | 2026 | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 85 in | 85 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Brightness | 400 nits | 1000 nits |
| Refresh Rate | 60 Hz | 120 Hz |
| Panel Bit Depth | 8 bits | |
| Aspect Ratio | 16:9 | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical | |
| HDR | Yes | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, Dolby Vision | HDR10, HDR10+, HLG, Dolby Vision |
| Dimming Technology | 352 Local Dimming Zone |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 27.4 kg | 39.5 kg |
| Weight (with Stand) | 28.3 kg | 40.2 kg |
| Dimensions | 1890 (W) x 1080 (H) x 95 (D) mm | 1892 (W) x 1091 (H) x 80 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1890 (W) x 1160 (H) x 435 (D) mm | 1892 (W) x 1155 (H) x 455 (D) mm |
Video
| Filmmaker Mode | Yes | |
| Picture Modes | Standard, Enhanced, Cinema, Energy Saving, Dynamic, Sports | |
| Upscaling | Yes | |
| Wide Color Gamut | Yes |
Audio
| Speaker Configuration | 2.1 Channel | |
| Number Of Speakers | 2 | 2 |
| Total Speaker Output | 30 W | 30 W |
| Output Per Speaker | 15 W | 15 W |
| Number Of Subwoofers | 1 | |
| Output Per Subwoofer | 20 W | |
| Total Subwoofer Output | 20 W | |
| Sound Technology | Dolby Atmos | Dolby Atmos |
| Sound Modes | Standard, Enhanced (ARC), Theatre, Music, Speech, Late Night, Sports |
Connectivity
| USB Ports | 2 | 2 |
| HDMI Ports | 3 | 4 |
| HDMI Version | 2.1 | |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 | |
| HDMI Audio Return Channel | Yes | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes | Yes |
| Screen Mirroring | Yes | |
| Apple AirPlay | Yes | |
| Miracast | Yes | |
| Ethernet | Yes | Yes |
Gaming
| Variable Refresh Rate | Yes, 4K 165Hz | |
| Game Optimizer | Yes | |
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | Yes |
Power Supply
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |