




Redmi Fire TV 2024 32 inch HD Ready Smart LED TV (L32MA- FVIN)
$148.25 • View Prices • By Xiaomi
Redmi Fire TV 2024 32 inch HD Ready Smart LED TV (L32MA- FVIN) price in United States starts from $148.25.
- Share
$148.25
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 32 in, LED TV
- 1366 x 768 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 20 W Output
- 2 HDMI Ports, 2 USB Ports
- Dolby Audio
- Supports Apps & Games
Redmi Fire TV 2024 32 inch HD Ready Smart LED TV (L32MA- FVIN) Specs
Group: $12,500 to $17,500
Display
- 32 inch DisplayAverage
- LED Screen
- 1366 x 768 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
Audio
- Dolby Audio
- 2 Speakers
- 20 W Speaker Output
Connectivity
- 2 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- Ethernet
Smart Features
- Screen Mirroring, Wifi, Bluetooth
Remote Features
- Internet Access on Remote
Redmi Fire TV 2024 32 inch HD Ready Smart LED TV (L32MA- FVIN) Price History
You can check the price history of Redmi Fire TV 2024 32 inch HD Ready Smart LED TV (L32MA- FVIN) below. The current price is $13,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Redmi Fire TV 2024 32 inch HD Ready Smart LED TV (L32MA- FVIN) vs Xiaomi A Pro 2025 32 inch HD Ready Smart QLED TV (L32MB-APIN)
Redmi Fire TV 2024 32 inch HD Ready Smart LED TV (L32MA- FVIN) vs Xiaomi G Series 32 inch HD Ready Smart QLED TV (L32MB-APIN)
Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
LG evo C4 42 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED42C4PUA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Hisense Class U6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (75U6HF) vs TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K)Redmi Fire TV 2024 32 inch HD Ready Smart LED TV (L32MA- FVIN) Full Specs
General
| Model | L32MA- FVIN |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV, Remote, User Manual, 2 Stands, Battery, 4 Screws |
| Launch Year | 2024 |
Display
| Size (Diagonal) | 32 in |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:09 |
Video
| Picture Processor | Vivid Picture Engine |
Audio
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 2 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| Apple AirPlay | Yes |
| Miracast | Yes |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Remote Control
| Internet Access In Remote | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Fire OS 7 |
| Wi-Fi | Yes |
| Voice Assistant | No |
| Bluetooth | Yes, v5 |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Disney+Hotstar, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














