


Reliance RW43GD8676FHD 43 inch Full HD Smart LED TV
$211.21 • View Prices • By Reliance
Reliance RW43GD8676FHD 43 inch Full HD Smart LED TV price in United States starts from $211.21.
- Share
$211.21
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- 43 in, LED TV
- Full HD, 1920 x 1080 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- 2 Speakers, 24 W Output
- CA55 Processor, 1.5 GB RAM, 8 GB Storage
- HDR
- 3 HDMI Ports, 2 USB Ports
Reliance RW43GD8676FHD 43 inch Full HD Smart LED TV Specs
Group: $17,500 to $22,500
Display
- 43 inch DisplayAverage
- LED Screen
- Full HD, 1920 x 1080 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
- 178 ° Viewing Angle
Audio
- 2 Speakers
- 24 W Speaker Output
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 2 USB PortsAverage
- 1 Headphone Port
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
- CA55 Processor
- G31MP2
- 1.5 GB RAM, 8 GB Storage
Design
- 4.1 kgHeavy
- 75 W Input Power
- 100 mmThick
Reliance RW43GD8676FHD 43 inch Full HD Smart LED TV Price History
You can check the price history of Reliance RW43GD8676FHD 43 inch Full HD Smart LED TV below. The current price is $19,990. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Sony BRAVIA 5 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-65XR50) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung QN80F 75 inch Ultra HD 4K Smart Neo QLED TV (QN75QN80FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
TCL QM8K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM8K) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)
Samsung S85F 83 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN83S85FAFXZA) vs Samsung S90F 77 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN77S90FAFXZA)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Samsung S95F 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN65S95FAFXZA)
TCL QM6K 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QM6K) vs LG QNED90T 65 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (65QNED90TUA)Reliance RW43GD8676FHD 43 inch Full HD Smart LED TV Full Specs
General
| Model | RW43GD8676FHD |
| Type | LED |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote, User Manual, Warranty Card, Table TV Stand |
| Launch Year | 2025 |
Display
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+ |
Physical Design
| Weight (without Stand) | 4.1 kg |
| Weight (with Stand) | 6.1 kg |
| Dimensions | 956 (W) x 560 (H) x 100 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 956 (W) x 610 (H) x 210 (D) mm |
Video
| Video Formats Supported | FHD, VOB, VC1, AV1, H.263, H.264, MPEG1/2, MPEG4 |
Audio
| Audio Formats Supported | AC4, HEAAC, EAC3, AC3, MPEG1/2/2.5 Layer3, MP3, MPEG1/2 Layer2 |
| Number Of Speakers | 2 |
| Total Speaker Output | 24 W |
| Output Per Speaker | 12 W |
| Sound Modes | Standard, Dynamic, Movie, Music, Voice, Game, Stadium |
Connectivity
| USB Ports | 2 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Headphone/Speaker Output Ports | 1 |
| Ethernet | Yes |
Power Supply
| Voltage Requirement | AC 100 - 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption | 75 W |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | Google TV |
| APP Store Type | Google Play Store |
| Wi-Fi | Yes |
| Band Support | 2.4GHz, 5GHz |
| Bluetooth | Yes |
| Processor | CA55 |
| Processor Cores | 4 |
| Graphics Processor (GPU) | G31MP2 |
| RAM | 1.5 GB |
| Storage | 8 GB |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Hotstar, Prime Video, Sony Liv, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












