



Roku Select Series 2026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV
$249.99 • View Prices • By Roku
Roku Select Series 2026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV is a 50 inches 4K QLED Smart TV. It has HDR10+ support. Notable features include Bluetooth, 3 HDMI Ports and 1 USB Ports.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Roku Select Series 2026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV price in United States is $249.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 50 in, QLED TV
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixels
- Wifi, Ethernet
- Smart TV
- HDR
- 3 HDMI Ports, 1 USB Ports
- Dolby Audio
- Supports Apps & Games
Roku Select Series 2026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Specs
Group: $200 to $300
Display
- 50 inch DisplayLarge
- QLED Screen
- 4K Resolution, 3840 x 2160 pixelsAverage
- 60 Hz Refresh Rate
- HDR
Audio
- Dolby Audio
Connectivity
- 3 HDMI PortsAverage
- 1 USB PortAverage
- Ethernet
Smart Features
- Wifi, Bluetooth
Design
- 2.9 mmThick
Roku Select Series 2026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Prices
11% (price dropped by $27 in one month)
Roku Select Series 2026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Price History
You can check the price history of Roku Select Series 2026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV below. The current price is $249.99. Over the past month, there has been a decrease of $27 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related TVs
Related Searches
Compared With

Vizio M-Series M50Q6-J01 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs TCL Q65 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (50Q651G)
Toshiba C350 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LCD TV (75C350LU) vs Hisense Class A6 Series 75 inch Ultra HD 4K Smart LED TV (75A6H)
Vizio VQM75C 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV vs Samsung The Frame LS03D 43 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN43LS03D)
LG evo C4 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65C4PUA) vs Sony BRAVIA 5 98 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (K-98XR50)
TCL QM6K 75 inch Ultra HD 4K Smart Mini LED TV (75QM6K) vs Samsung Q7F 75 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV (QN75Q7FAAFXZA)
Samsung S85F 55 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (QN55S85FAFXZA) vs LG B5 65 inch Ultra HD 4K Smart OLED TV (OLED65B5PUA)Roku Select Series 2026 50 inch Ultra HD 4K Smart QLED TV Full Specs
General
| Model | Select Series 2026 |
| Type | QLED |
| Launch Year | 2026 |
Display
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
| Backlight Type | Direct Lit |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR | Yes |
| HDR Format Types | HDR10, HDR10+, HLG |
Physical Design
| Dimensions | 1109.98 (W) x 25.3 (H) x 2.9 (D) mm |
| Dimensions With Stand | 1109.98 (W) x 711.2 (H) x 322.58 (D) mm |
Audio
| Sound Technology | Dolby Audio |
Connectivity
| USB Ports | 1 |
| HDMI Ports | 3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
| Ethernet | Yes |
Smart TV Features
| Smart TV | Yes |
| Operating System (OS) | RokuOS |
| Wi-Fi | Yes |
| Wifi Version | Wi-Fi 5 802.11ac |
| Bluetooth | Yes |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+, Apple TV, etc. |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















